ZENNER Historia firmy

Sod 1903 jesteśmy ekspertami od "wszystkiego co się liczy"

Zdjęcia z historii Zenner

1903 - powstanie firmy ZENNER

Karl Adolf Zenner Senior położył podwaliny pod dzisiejszą firmę ZENNER International w 1903, zakładając spółkę sprzedającą wodomierze. Woda bieżąca była wtedy wciąż luksusem dla wielu ludzi i większość gospodarstw czerpało wodę z publicznych studni. Dla zapewnienia dostepu do wody w całym regionie pobierano opłaty, które - przez indywidualne podliczanie i fakturowanie zużycia - stanowiły finansową podstawę tej działalności.


1924 - Z linii produkcyjnej schodzi pierwszy wodomierz firmy.

W 1924 Fabryka Wodomierzy Karl Adolf Zenner zaczęła produkcję własnych wodomierzy.


1930 - ZENNER kontynuuje rozwój
Wodomierze produkowane przez firmę ZENNER od około 1924 szybko zyskały akceptację na rynku dzięki wysokiej jakości i niezwodnemu montażowi..

1946 - Innowacja zwana tworzywem sztucznym
W latach bezpośrednio po II wojnie światowej – kiedy firma była już kierowana przez syna założyciela, Karla Adolfa Zennera Juniora – wiele surowców było trudno dostępnych. ZENNER utracił wielu ważnych dostawców w Niemczech. Tworzywo sztuczne wydawało się odpowiednim rozwiązaniem, wiążącym się także z jakością i obinżeniem kosztów. Tak pojawiła się w firmie ZENNER idea zastosowania tworzyw sztucznych w produkcji wodomierzy. Chociaż początkowo klienci krytycznie patrzyli na nowe produkty z plastiku, to nowe wodomierze przyjęły się. W kolejnych latach również konkurencja zaczęła naśladować rozwiązania firmy ZENNER.

1987 - ZENNER staje się firmą międzynarodową

Umiędzynarodowienie firmy zaczęło się w 1987 z inicjatywy dr. Petera Zennera, który przejął kierownictwo firmy w 1980. Pierwsze filie utworzono we Francji i Włoszech, a dziś mieszczą się w Limoges, pod nazwą Compteurs Zenner, oraz koło Bolonii, pod nazwą ZENNER srl Società Unipersonale.


1990 - zjednoczenie Niemiec i ekspansja

Zjednoczenie Niemiec po upadku Muru Berlińskiego i upadek bloku wschodniego otworzyły nowe rynki dla wielu firm. Przed tymi, którzy mieli niezbędnego ducha pionierskiego otwierały się wtedy ogromne możliwości. ZENNER również skorzystał z okazji i rozwinął się w kierunku wschodnim.

W kolejnych latach utworzono filie na Wegrzech, Słowacji i w Polsce. Od 1992 najdalej na zachód wysuniętym punktem na mapie świata ZENNER jest Hiszpania, a w tym samym roku na tej mapie pojawił się Wietnam.


1995 - Nowy rodzaj produktów: ciepłomierze

Po 1995 firma ZENNER rozszerzyła swoją gamę produktów. 71 lat po tym, jak fabrykę opuścił pierwszy wodomierz firmy, wyprodukowano pierwszy ciepłomierz. Jego nazwa: multidata S1. W kolejnych latach produkcja ciepłomierzy stała się nową dziedziną sukcesów firmy.


1995 - ZENNER w Państwie Środka

Firma ZENNER otworzyła pierwszy oddział w Chinach w 1995, w mieście Fuzhou. Polityczne otwarcie tego kraju i tzw. "miękkie" wprowadzanie gospodarki rynkowej coraz bardziej otwiera rynek chiński, liczący ponad miliard ludzi, na towary pochodzące z Zachodu. W pierwszych latach firma ZENNER z powodzeniem znalazła tu swoje miejsce i w kolejnych latach otworzyła nowe oddziały w Pekinie i Szanghaju.


2005 - Połączenie firm ZENNER i Minol
Połączenie Grupy ZENNER  i Grupy Minol z Leinfelden-Echterdingen doprowadziło do powstania spółki skonsolidowanej, która, jako jedna z niewielu na świecie, dostacza pełny zakres rozwiązań technicznych i usług pomiarowych z jednego źródła – od produkcji sprzętu pomiarowego, przez odczyt danych zużycia, aż po przygotowanie zestawienia zużycia. Grupa Minol-ZENNER zatrudnia na całym świecie 2000 pracowników. W 2007 firma ZENNER przejęła globalną organizację marketingową dla obu spółek, a od 2008 dostarcza cały sprzęt pomiarowy dla potrzeb firmy Minol.

2009 - Innowacja: przelicznik do ciepłomierzy multidata WR3
W 2009 firma ZENNER wprowadziła jeden ze swoich najbardziej nowatorskich produktów: wielofunkcyjny przelicznik do ciepłomierzy multidata. Dysponując opcjami podłączeń M bus, ZR bus lub RS232, jest idealnie przystosowany do zdalnego odczytu. Dodatkowo, jego obudowę można otwierać bez narzędzi. Pokazuje to dobitnie, że innowacje są warte zachodu: do 2010 firma ZENNER sprzedała już ponad 100.000 ciepłomierzy.

2011 - Kontynuacja ekspansji w Ameryce Południowej
W 2011 firma ZENNER International poszła w ślady Kolumba. Podstawy zintensyfikowanej obecności na rynku Ameryki Łacińskiej położono już we wcześniejszych latach. Po tym, jak od ponad 10 lat działał oddział firmy ZENNER w Brazylii, białe plamy na mapie Ameryki Południowej stopniowo zniknęły w 2011. Firma ZENNER z powodzeniem dostarcza nowatorskie produkty dopasowane do warunków tropikalnych w Kolumbii, Paragwaju, Boliwii i innych krajach.

2013 - ZENNER wkracza na rynek gazomierzy

Oprócz liczników i rozwiązań systemowych dla wody i ciepła ZENNER oferuje teraz również gazomierze. W pierwszej kolejności tylko na rynku azjatyckim. Partnerem w nowym obszarze działalności jest Shanghai FATO Group Co.,Ltd. – jeden z największych chińskich producentów w branży aparatury pomiarowej. Już w pierwszym roku działalności nowa firma produkuje i wdraża ponad milion gazomierzy i pozycjonuje się na liście Top 5 globalnego rynku producentów gazomierzy.


2013 - Technologia ultradźwięków

Nowy ciepłomierz kompaktowy C5 wkracza na światowy rynek. Wdrażając wariant IUF ZENNER wprowadza na rynek pierwszy samodzielnie opracowany licznik wykorzystujący technologię ultradźwiękową.


2014 - Początek produkcji czujników dymu

ZENNER inicjuje nowy obszar produkcji. Rozwój czujnika dymu EASYPROTECT uzupełnia portfel usług pomiarowych i inżynieryjnych. Produkt odpowiada najwyższym wymaganiom, co do jakości oraz żywotności i w związku z tym posiada certyfikat znaku jakości Q. 


2015 - Nowe spółki w Birmie/ Myanmarze i w Turcji

Rok 2015 pod znakiem globalnej ekspansji. ZENNER jako jedna z pierwszych europejskich firm założyła swoje przedstawicielstwo w Birmie/ Myanmarze. Latem zostanie utworzona spółka joint venture Kodsan Minol Termosar w Turcji.